Sprawozdanie z wycieczki do Spółdzielni Socjalnej w Kluczach oraz do Ogrodzieńca w ramach projektu systemowego "Rozwój aktywnych form integracji w Gminie Libiąż" - Program Aktywności Lokalnej

2013-10-05

W ramach projektu systemowego "Rozwój aktywnych form integracji w Gminie Libiąż" - Program Aktywności Lokalnej został zorganizowany wyjazd integracyjno-edukacyjny do Spółdzielni Socjalnej "Opoka" w Kluczach oraz do Ogrodzieńca.

Uczestnicy warsztatów wraz z rodzinami mieli okazję poznać historię powstania Spółdzielni Socjalnej "Opoka" w Kluczach, oraz zobaczyć piękno jury krakowsko - częstochowskiej na podstawie, jednego z wielu na jej terenie, Zamku w Ogrodzieńcu.

Spółdzielnię Socjalną "OPOKA" założyły dwa podmioty prawne o mocno ugruntowanej pozycji w obszarze pomocy i reintegracji społecznej - Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego "KLUCZ" i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. W drugiej połowie 2009 r. utworzyły spółdzielnię, która z sukcesem zaistniała w branży gastronomicznej i szkoleniowej.

Swoją wizytę rozpoczęliśmy w siedzibie Stowarzyszenia "Klucz", gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie połączonym z prezentacją czteroletnich działań spółdzielni, natomiast nasi najmłodsi uczestnicy wycieczki byli zajęci pracą i zabawą w pracowniach artystycznych (plastycznej, muzycznej, komputerowej, krawieckiej).

Następnym punktem programu była wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej "Opoka". Zakład prowadzi usługową działalność gastronomiczną i cateringową. Osoby niepełnosprawne zatrudnione w zakładzie objęte są przeszkoleniem zawodowym w trzech zawodach: kucharz, pomoc kuchenna i kelner oraz programem rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej. W utworzonym zakładzie zatrudniono 20 osób niepełnosprawnych (11 kobiet, 9 mężczyzn) o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przygotowują oni posiłki zarówno dla klienta indywidualnego jak i instytucjonalnego oraz obsługują zewnętrzne imprezy okolicznościowe oraz biznesowe.

Mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze, jak smacznie gotuje personel spółdzielni, bowiem zjedliśmy u nich pyszny, zdrowy obiad. Zupa grzybowa z lasów jurajskich była strzałem w dziesiątkę.

Końcowym etapem wyjazdu był Ogrodzieniec, położony w malowniczej scenerii skałek wapiennych Zamek oraz u jego podnóży Park Miniatur, w którym mieliśmy okazję zobaczyć makiety wszystkich zamków jury krakowsko - częstochowskiej. To był ciekawy element wyjazdu, odświeżyliśmy historię powstania i upadku zamków, natomiast dzieciom najbardziej przypadły do gustu legendy z nimi związane.

Późnym popołudniem zmęczeni, ale zadowoleni oraz bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych domów.