Relacja z wyjazdu edukacyjno - integracyjnego do krakowskiego Kazimierza

2018-05-24

Punkt Aktywności Obywatelskiej działający w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu wspólnie z Libiąskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizowali wyjazd w dniu 17.05.2018 r do Krakowa, zabytkowej dzielnicy – Kazimierz. Wyjazd został zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Wycieczka zgromadziła 36 uczestników, wśród których były osoby korzystające z wszelkich działań realizowanych w Punkcie Aktywności Obywatelskiej oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pomimo deszczowej aury dzielnica Kazimierz zauroczyła wszystkich swoim nietuzinkowym klimatem.
Można było zobaczyć i podziwiać wiele zabytków: Kościół Bożego Ciała – gotycką Bazylikę Rzymskokatolicką Kanoników Regularnych Laterańskich, w której to mogliśmy podziwiać Ambonę w kształcie łodzi powstałą w poł. XVIII w. , zabytkowy Kościół Rzymskokatolicki Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej i Świętej Małgorzaty z relikwiami św. Rity oraz Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskup i Męczennika – kompleks sakralny, kościół oraz klasztor Paulinów wraz z Kryptą Zasłużonych.
Ponadto zwiedziliśmy Starą Synagogę, podziwialiśmy Synagogę Remuh co pozwoliło poznać dzieje i kulturę Żydów krakowskich.
Wszystkich uczestników urzekł Kazimierz, który jest jedną z najbardziej tajemniczych dzielnic miasta Krakowa. Spacerując pięknym, historycznymi i uliczkami, doznawaliśmy dość ambiwalentnych odczuć. Z jednej strony był to gwar, hałas, nieustannie przejeżdżające samochody, rzesze turystów, głośna muzyka, obcokrajowcy przypatrujący się z zainteresowaniem żydowskim budynkom, z drugiej: nieokreślona, tajemnicza atmosfera unosząca się w powietrzu. Zapewne niebagatelny wpływ na atmosferę krakowskiego Kazimierza mają zabytkowe budynki, pełne przepychu apartamenty, a tuż obok modne kluby i lokale pamiętające czasy PRL. Wesołe graffiti na ścianie budynku, napisy polskie i hebrajskie, uśmiechnięta młodzież tuż przed budynkiem Centrum Kultury Żydowskiej. Dawne getto - miejsce izolacji, które aktualnie teraz tętni życiem i wielojęzycznym gwarem.
Tajemnicza atmosfera i mix przeciwieństw, które wzajemnie się wykluczają, a jednak współistnieją, sprawiają, że krakowski Kazimierz to dzielnica magiczna. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie - zabawę, zadumę, codzienność, nieuchwytność, radość, tajemnicę.
Wycieczka do krakowskiego Kazimierza przez jej uczestników została oceniona jako bardzo udana – miała walory poznawcze, turystyczne i historyczne.