BEZPIECZNE WAKACJE 2018 - SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

2018-07-30

W dniu 23.07.2018. w Punkcie Aktywności Obywatelskiej Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu, odbyło się kolejne spotkanie dotyczące zasad bezpieczeństwa z ratownikiem medycznym zorganizowane dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców z terenu gminy Libiąż.

 

Ratownik medyczny - Pani Justyna Gąska przedstawiła zgromadzonym zasady udzielania pierwszej pomocy u osób w stanie zagrożenia zdrowia i życia, wyjaśniła dlaczego nasza szybka reakcja jest tak ważna w pierwszych minutach. Zgromadzeni dowiedzieli się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego.
Spotkanie miało charakter teoretyczny i praktyczny. Po krótkiej prelekcji dotyczacej resustytacji krążeniowo oddechowej, postępowania w przypadku wystąpienia krwawień i krwotoków oraz w przypadku zakrztuszenia i zadławienia, obecni mogli przystąpić do części praktycznej.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wskazówki dotyczące masażu serca oraz sztucznego oddychania, dlatego dzieci samodzielnie mogły przystapić do ćwiczeń praktycznych. Zgromadzeni chętnie ćwiczyli również układanie w pozycji bocznej bezpiecznej.