"Żyj aktywnie i zdrowo - Zamień agresję na sport"

2015-09-12

Sobota 12 września 2015r należała zdecydowanie do jednych z najbardziej aktywniejszych w roku. Na imprezie Środowiskowej "Żyj aktywnie i zdrowo bez przemocy i nałogów - Zamień agresję na sport", nie zabrakło ruchu, wigoru oraz szeroko pojętych form rekreacji ruchowej.

Jednym z celów imprezy było krzewienie kultury fizycznej oraz wzrost aktywności ruchowej wśród mieszkańców gminy Libiąż. Działanie to było elementem Kampanii Przeciwdziałania Przemocy, promowanym przez Zespół Interdyscyplinarny działający przy libiąskim OPS-ie.

Na Placu Słonecznym w Libiążu tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć pokaz ćwiczeń SPINNING, zorganizowany przez Panią Katarzynę Klocek ze Studia Femino Fitness z Libiąża wraz z grupą dziewczyn. Następnie zaprezentowała się Sekcja Akrobatyki Sportowej z trenerem Panem Markiem Starczyńskim, działająca przy Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Chrzanowie, kolejno pokazała się Szkoła Piłkarska Górnik Libiąż z jej najmłodszymi zawodnikami, a na czele zespołu stanął trener Zbigniew Adamski. Ostatnia odsłona należała do Chrzanowskiego Klubu Karate Kyokushin - sekcji w Libiążu wraz z senseiem Zbigniewem Zielińskim. Poza tym przez cały czas trwania imprezy dzieci mogły brać udział w grach i zabawach ruchowych, oraz konkursach sportowych z nagrodami.

Oprócz poznania rozmaitych form rekreacji ruchowej, na Placu Słonecznym można było również zdrowo zjeść i dowiedzieć się jak właściwie się odżywiać. Stoiska gastronomiczne oferowały warzywne szaszłyki z grilla oraz gorące leczo podawane z razowym pieczywem z lokalnych piekarń z Libiąża i Żarek. Można było również spróbować własnych wypieków chleba, który upiekli nasi mieszkańcy, z naturalnymi konfiturami z jabłek i śliwek przyrządzonych przez Dyrektorów Jednostek Samorządowych w Libiążu. Uczestnicy imprezy częstowali się surówkami i sałatkami z sezonowych owoców i warzyw przyrządzonych przez zespół osób z PCKU w Chrzanowie. Do degustacji przeznaczony był również miód od Koła Pszczelarskiego w Libiążu.

Poza tym wyjątkowego charakteru imprezie nadało stoisko zielarskie, gdzie przypomniano i pokazano zastosowanie ziół używając ich na przykład w naszej codziennej kuchni. Zioła są częścią natury z której i my pochodzimy, dlatego postanowiliśmy przypomnieć jak czerpać z nich jak najwięcej dobrego, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.