Impreza środowiskowa o charakterze profilaktycznym "Żyj aktywnie i zdrowo bez przemocy i nałogów - Zamień agresję na sport"

2015-09-12

Ośrodek Pomocy Społecznej w Libiążu cyklicznie organizuje imprezy o charakterze profilaktycznym. W tym roku 12 września 2015 roku odbyła się impreza środowiskowa ,,Żyj aktywnie i zdrowo bez przemocy i nałogów – zamień agresję na sport”. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Urząd Miejski w Libiążu, Libiąskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu, Zarząd Mienia Komunalnego, Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu, Świetlica Środowiskowa w Libiążu.

Impreza realizowana była w ramach Centrum Aktywności Lokalnej, Programu Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Osób Doznających Przemocy w Gminie Libiąż na lata 2014 - 2016 oraz profilaktyki uzależnień. Celem imprezy była integracja, wzmacnianie więzi rodzinnych, promocja zdrowego stylu życia, jak również wspieranie społeczności lokalnych w rozwiązywaniu problemów alkoholowych i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Ponadto celem było krzewienie kultury fizycznej oraz wzrost aktywności ruchowej.

Impreza składała się z dwóch części. Pierwsza miała miejsce na Targowisku Miejskim w Libiążu i trwała w godzinach 7.00 - 12.00.

Mieszkańcy przychodząc na Targowisko mieli możliwość dokonać zakupu lokalnych, tanich i zdrowych produktów zielarskich, warzywnych oraz owoców. Natomiast miłośnicy dobrej książki mogli coś ciekawego zakupić na kiermaszu książek. Dla najmłodszych uczestników przygotowano zabawy profilaktyczne oraz malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonywanie różnych figurek z balonów.
Druga część imprezy odbyła się na Placu Słonecznym w Libiążu. Składała się z dwóch bloków - artystycznego i sportowego, prowadzonych przez animatorów z "Park Family Fun" w Oświęcimiu.
W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy zespołów wokalno-instrumentalnych z Żarek: "Zorza" działającym przy Stowarzyszeniu "Nie bądź sam" oraz "Wrzos" przy Stowarzyszeniu Emerytów, Rencistów i Inwalidów " Przyjaźń".
Blok sportowy "Zamień agresję na sport" cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gminy Libiąż, którzy bardzo chętnie brali udział w różnych konkursach oraz zabawach o tematyce sportowej. Ideą zajęć była promocja pozytywnych form spędzania czasu wolnego bez przemocy i uzależnień. W ramach działań profilaktycznych w szkołach został zorganizowany konkurs plastyczny "Zamień agresję na sport". W konkursie wzięło udział 18 uczniów w przedziale wiekowym 7 - 13 lat. Przyznano trzy nagrody główne , a pozostali uczniowie zostali wyróżnieni za kreatywność i motywację. Ponadto 5 rodzin uczestniczyło w Grze Miejskiej "Profilaktyka uzależnień i przemocy w Gminie Libiąż". Zabawa polegała na wykonaniu zadań rozmieszczonych na pięciu bazach na terenie Libiąża. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
Kolejnymi atrakcjami były występy Chrzanowskiego Klubu Karate "Kyokushin" oraz grupy akrobatycznej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Chrzanowie. Efektywnym pokazem sportowym był trening piłki nożnej Szkoły Piłkarskiej "Górnik Libiąż", natomiast Pokaz "spinningu" w wykonaniu "Femino-Fitnes promował aktywny tryb życia. Zajęcia te zachęcały mieszkańców do aktywności fizycznej i pokazały, że czas wolny można spędzić aktywnie i przyjemnie.
Zdrowy tryb życia to również zdrowe odżywianie. Dlatego też na imprezie nie mogło zabraknąć pysznych i zdrowych smakołyków. Mieszkańcy mieli możliwość spróbować chleba domowego wypieku oraz dżemu i powideł, a także miodu dostarczonego od "Koła Pszczelarzy" w Libiążu. Serwowane były również sałatki owocowe, warzywne szaszłyki z grilla oraz leczo.
Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa dla dzieci wraz z rodzicami przy muzyce oraz puszczanie baniek mydlanych.
Podczas trwania imprezy można było skorzystać z informacji dotyczących profilaktyki przemocy i uzależnień udzielanych przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Libiążu Pani Sylwia Paleczny składa serdeczne podziękowania mieszkańcom za udział w imprezie, wolontariuszom i uczniom za ogromny wkład w organizację imprezy, a także współorganizatorom i sponsorom.

ORGANIZATORZY, SPONSORZY I PARTNERZY LOKALNI:

 1. Libiąskie Centrum Kultury.
 2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Libiążu.
 3. Urząd Miejski w Libiążu.
 4. Komisariat Policji w Libiążu.
 5. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.
 6. Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu.
 7. Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
 8. Zarząd Mienia Komunalnego w Libiążu.
 9. Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu.
 10. Park Family Fun w Oświęcimiu.
 11. Tauron Wydobycie S.A. ZG "Janina" w Libiążu:
  • Związki Zawodowe Solidarność,
  • ZZ Kontra
  • Związek Maszynistów Wyciągowych.
 12. Biuro-Max w Chrzanowie.
 13. KEBAB "Taurus" w Libiążu - Pan Tadeusz Gwiżdż.
 14. Salon Fryzjerski w Libiążu - Pani Michalina Kondracka.
 15. Kryta pływalnia w Chrzanowie.
 16. Piekarnia w Libiążu - Pan Kazimierz Siuda.
 17. "Megallo" w Alwerni.
 18. Pawilon Handlowy "Witaminka" w Libiążu.
 19. Lewiatan w Libiążu - Pan Rafał Wikar.
 20. Usługi Transportowe - Pan Andrzej Krajewski.
 21. Towarzystwo Ubezpieczeniowe LYNXX w Libiążu - Pan Ryszard Miziołek.
 22. Piekarnia w Żarkach - Pan Tomasz Lelito.
 23. Firma Handlowo-Produkcyjna - Pan Piotr Ciuła.
 24. Sklep spożywczy "Basia" w Libiążu - Pani Barbara i Ryszard Miziołek.
 25. Fitness Exccellence - Pani Michalina Baran.
 26. Studio Fresh - Fitness w Libiążu.
 27. Niezależny Dyrektor Oriflame - Pani Krystyna Kawałek.
 28. Femino-Fitnes - Pani Katarzyna Klocek.
 29. Sklep zielarsko - medyczny w Libiążu.
 30. Dan - Cake w Chrzanowie.
 31. Koło Pszczelarzy w Libiążu - Pan Krystian Ziajka.
 32. Własne wypieki chleba - Pani Katarzyna Piątek, Pani Janina Bugańska, Pan Czesław Wronka.
 33. Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów "Przyjaźń" w Żarkach.
 34. Stowarzyszenie "Nie bądź sam" w Żarkach.
 35. Karate Kyokushin w Libiążu - Pan Zbigniew Zieliński.
 36. Kawiarnia "Dobry Adres" w Libiążu.
 37. Szkoła Piłkarska "Górnik Libiąż".
 38. Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Chrzanowie - grupa akrobatyczna.
 39. Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo na Jurze"
 40. Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie