Wigilia Świętego Andrzeja - popularne "Andrzejki"

Wigilia Świętego Andrzeja – popularne „Andrzejki” celebrują wszyscy.

Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada. Najbardziej znana z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku – roztapiany wosk przelewamy przez otwór klucza, który oznaczał niegdyś otwarcie bramy czasu, a powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Oprócz lania wosk wróżby na Andrzejki obejmują także przestawianie butów, wróżenie z obierek jabłka, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu.


Niestety w tym roku z powodu Pandemii COVID-19, która niesie za sobą wiele zagrożeń, spowodowało odcięcie nas od wielu form aktywności ograniczając kontakty społeczne. Nie oznacza to jednak, że całkowicie musimy zrezygnować z podtrzymywania tradycji i zwyczajów. Wręcz przeciwnie powinniśmy je kultywować, ponieważ one przetrwały z nami wiele lat. Do takich należą właśnie Andrzejki i wróżby Andrzejkowe.
W związku z taka tradycją w dniu 30 listopada 2020 wraz z dostarczonym obiadem, każdy pensjonariusz Dziennego Domu „Senior +” w Libiążu został obdarowany ciasteczkami z wróżbą, wypieczonymi przez Kadrę Dziennego Domu „Senior +”.
Dawne tradycje andrzejkowe kultywujemy do dziś – wróżenie jest jedna z nich – człowiek często myśli co go w życiu spotka, planuje, marzy. Wszystkie nasze marzenia są ważne, ale najważniejsze jest to, aby towarzyszyło zdrowie i szczęście.
Zawsze należy mieć nadzieję, zwłaszcza w obecnych czasach, niech sprzyjają nam słowa Poety Leopolda Staffa, który w wierszu „Nadzieja” ujął to tak:

„Po minionych złych deszczach i burzy.
Powracają burze i złe deszcze,
Ale ciągła nadzieja mi wróży,
Że to czego szukamy przyjdzie jeszcze…”